Oslava století skautek v Praze

V Pátek 23. 10. 2015 se čtyři skautky z Protivína (Viktorie Danielová, Aneta Procházková, Tina Zuzaňáková, Tereza Šrámková) vydaly na dlouho cestu autobusem do Prahy. Když jsme dorazily na určené místo v Praze, tak na nás čekala naše vedoucí Inka, která nám ukázala jak se orientovat v městské hromadné dopravě, jak hledat v jízdním řádu a jak si koupit jízdenku a spolu s námi odjela do klubovny skautského střediska J. Rady v Praze 10, která se stala po tento víkend naším pražským útočištěm. Tady jsme se setkaly ještě s naší vedoucí Kaboškou a Majdou a s Berdym ze střediska J. Rady, který nám předal klíče a poučil nás o dodržování nočního klidu a udržování pořádku v klubovnách. Jejich klubovna byla sice pěkná, ale je v činžovním domě, ne v přírodě, jak to máme my, a proto se musí brát větší ohled na sousedy. Večer jsme si zahrály různé vtipné hry a připravili si svačinu na druhý den.

V sobotu ráno jsme vyrazily metrem do Skautského institutu, který se nachází na Staroměstském náměstí. To byl hlavní cíl naší výpravy do Prahy. Tady nás čekalo zahájení výstavy k příležitosti oslavy 100 let od vzniku prvního oddílu skautek v Českých zemích. Ten oddíl se jmenoval Sasanky a vznikl v Praze. Tady se k nám ještě přidala vedoucí Kandi, která přijela dnes z Protivína, aby mohla slavit s námi. Byly jsme tam první a tak jsme měly čas a klid na prohlédnutí vystavených fotografií, knih, známek a dalších exponátů souvisejících se stoletím skautek nejen v Čechách. Dozvěděly jsme se, že to první skautky v Rakousku-Uhersku neměly lehké a jaký byl jejich první tábor na Šumavě, odkud se plavily zpět do Prahy s voraři na vorech.

Když začali přicházet skautky a skauti z jiných středisek i zemí, měli jsme už výstavu dávno prohlédnutou. Následovalo oficiální zahájení oslav a výstavy, na kterém promluvily náčelní skautek Evička Měřínská, Aneta Osafo, která akci pořádala a zástupkyně WAGGGS (což je organizace sdružující skautky z celého světa, i nás). Sestra Aneta nám hlavně řekla informace o hře „ Jak vykvetly Sasanky“ na kterou jsme se netrpělivě těšily. Hra začínala na Vyšehradě, kam jsme se musely přemístit opět metrem. I tady jsme měly dostatek času na prohlídku a tak jsme se kochaly výhledy na Vltavu i národní památky, jako je Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna. Prohlédly jsme si hřbitov Slavín a zapálili svíčku na hrobu zakladatele Junáka A. B. Svojsíka.

Po svačině nám pražské sestry skautky vysvětlily pravidla, daly nám brožurku a mapky. Vyrazily jsme na trasu. Většinou jsme se pohybovaly pěšky a cílem byl opět Skautský institut. Při hře jsme se dozvěděly plno informací a hlavně informace o dívčí skautské poště. Tyto zajímavosti ani jedna z nás nevěděla. Hru jsme si moc užily a zásluhu na tom mělo i krásné počasí. Po dlouhém a náročném dni jsme se k večeru vrátily do naší propůjčené klubovny v Praze 10. Byly jsme dost unavené, ale i tak jsme si ještě uvařily polévku a zahrály si hry. V neděli už jsme vyjely z ráje velkoměsta do ráje našeho maloměstečka a to zpět do Protivína. Byl to pro nás pro všechny super zážitek, na který nikdy nezapomeneme.

Viktorie Danielová, Aneta Procházková, Alena Kulhová (Kaboš)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *