Oslava století skautek v Praze

V Pátek 23. 10. 2015 se čtyři skautky z Protivína (Viktorie Danielová, Aneta Procházková, Tina Zuzaňáková, Tereza Šrámková) vydaly na dlouho cestu autobusem do Prahy. Když jsme dorazily na určené místo v Praze, tak na nás čekala naše vedoucí Inka, která nám ukázala jak se orientovat v městské hromadné dopravě, jak hledat v jízdním řádu a jak si koupit jízdenku a spolu s námi odjela do klubovny skautského střediska J. Rady v Praze 10, která se stala po tento víkend naším pražským útočištěm. Tady jsme se setkaly ještě s naší vedoucí Kaboškou a Majdou a s Berdym ze střediska J. Rady, který nám předal klíče a poučil nás o dodržování nočního klidu a udržování pořádku v klubovnách. Jejich klubovna byla sice pěkná, ale je v činžovním domě, ne v přírodě, jak to máme my, a proto se musí brát větší ohled na sousedy. Večer jsme si zahrály různé vtipné hry a připravili si svačinu na druhý den.

V sobotu ráno jsme vyrazily metrem do Skautského institutu, který se nachází na Staroměstském náměstí. To byl hlavní cíl naší výpravy do Prahy. Tady nás čekalo zahájení výstavy k příležitosti oslavy 100 let od vzniku prvního oddílu skautek v Českých zemích. Ten oddíl se jmenoval Sasanky a vznikl v Praze. Tady se k nám ještě přidala vedoucí Kandi, která přijela dnes z Protivína, aby mohla slavit s námi. Byly jsme tam první a tak jsme měly čas a klid na prohlédnutí vystavených fotografií, knih, známek a dalších exponátů souvisejících se stoletím skautek nejen v Čechách. Dozvěděly jsme se, že to první skautky v Rakousku-Uhersku neměly lehké a jaký byl jejich první tábor na Šumavě, odkud se plavily zpět do Prahy s voraři na vorech.

Když začali přicházet skautky a skauti z jiných středisek i zemí, měli jsme už výstavu dávno prohlédnutou. Následovalo oficiální zahájení oslav a výstavy, na kterém promluvily náčelní skautek Evička Měřínská, Aneta Osafo, která akci pořádala a zástupkyně WAGGGS (což je organizace sdružující skautky z celého světa, i nás). Sestra Aneta nám hlavně řekla informace o hře „ Jak vykvetly Sasanky“ na kterou jsme se netrpělivě těšily. Hra začínala na Vyšehradě, kam jsme se musely přemístit opět metrem. I tady jsme měly dostatek času na prohlídku a tak jsme se kochaly výhledy na Vltavu i národní památky, jako je Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna. Prohlédly jsme si hřbitov Slavín a zapálili svíčku na hrobu zakladatele Junáka A. B. Svojsíka.

Po svačině nám pražské sestry skautky vysvětlily pravidla, daly nám brožurku a mapky. Vyrazily jsme na trasu. Většinou jsme se pohybovaly pěšky a cílem byl opět Skautský institut. Při hře jsme se dozvěděly plno informací a hlavně informace o dívčí skautské poště. Tyto zajímavosti ani jedna z nás nevěděla. Hru jsme si moc užily a zásluhu na tom mělo i krásné počasí. Po dlouhém a náročném dni jsme se k večeru vrátily do naší propůjčené klubovny v Praze 10. Byly jsme dost unavené, ale i tak jsme si ještě uvařily polévku a zahrály si hry. V neděli už jsme vyjely z ráje velkoměsta do ráje našeho maloměstečka a to zpět do Protivína. Byl to pro nás pro všechny super zážitek, na který nikdy nezapomeneme.

Viktorie Danielová, Aneta Procházková, Alena Kulhová (Kaboš)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *